Uncategorized

Matka pszczela – gdzie można kupić?

Jeżeli myślimy o rozpoczęciu hodowli pszczół albo także już posiadamy pasiekę to bez wątpienia powinniśmy pomyśleć też o zakupie matek pszczelich. Warto zdawać sobie sprawę o tym, że doświadczeni hodowcy oferują w głównej mierze matki pszczele unasiennione. Powinno się tutaj podkreślić, że takie unasiennienie odbywa się w pasiece.

Musimy zdawać także sobie sprawę, że trutnie dobrane do zapłodnienia powinny cechować się określonymi właściwościami, tak aby potomstwo także wyróżniało się pożądanymi cechami. Dlatego też hodowcy do zapłodnienia samicy wykorzystują jedynie trutnie pochodzące z sprawdzonych rodzin ojcowskich. Znaczy to, że są to osobniki selekcjonowane przynajmniej dwa pokolenia do tyłu. Warto więc wybierać takie osobniki do naszej pasieki, które wprowadzą pożądane przez nas cechy przykładowo takie jak wysoka miodność czy także łagodny behawior.
Prowadzenie pasieki – na co zwrócić uwagę?
Prowadzenie pasieki to ze stuprocentową pewnością duże wyzwanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy czasu oraz zaangażowania. Warto być świadomym jednakże o tym, że jest to także zajęcie fascynujące, które z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. A dodatkowo daje nam ogromne korzyści, głównie w postaci towarów pszczelich, które mogą być przeznaczone na własny użytek, ale też przeznaczone do dystrybucji, a to może stanowić dla nas dodatkowe źródło dochodu. Ponadto, pszczół z roku na rok jest coraz mniej, a zatem warto cenić tych wszystkich, którzy zakładają pasieki i starają się tę sytuację zmodyfikować. Warto wspomnieć natomiast o tym, że prowadzenie pasieki to między innymi wybieranie odpowiednich osobników takich jak matka pszczela włoszka. Jeżeli jesteśmy podczas wyboru matki pszczelej do naszej pasieki to zdecydowanie warto korzystać z usług doświadczonych hodowców, którzy oferują zarówno samicę unasienione jak także nieunasiennione. Warto mieć na uwadze o tym, że są to pszczoły dostępne w różnych rasach, które są popularne wśród polskich hodowców, a zatem przykładowo osobniki tj. mamusia pszczela sklenar. Wprowadzenie do pasieki odpowiednich osobników z całkowitą czyli stu procentową pewnością świetnie wpłynie na jej funkcjonowanie.

Sprawdź również informacje na stronie: matki pszczele 2023.