Inne

Dorabianie kluczy

Ślusarz to rzemieślnik, który para się obróbką metalu. Właściwie każdy ślusarz specjalizuje się w czymś innym i od tego jest uzależniony zakres jego obowiązków. Jego specjalizacją mogą być np dorabianie kluczy lub zamków.

Nie za każdym razem można dorobić klucze w punkcie dorabiania kluczy i na prawdę często trzeba skorzystać z usług specjalisty. Kluczowym elementem w trakcie dorabiania kluczy są klucze surowe. Właściwie każdy klucz jest osobiście dopasowany do konkretnej wkładki. Należy go doszlifować i gruntownie oczyścić z opiłków i zanieczyszczeń.
Wyróżniamy klucze mechaniczne i elektroniczne. Klucze mechaniczne są zupełnie inaczej zwane klasycznymi, które dzielimy na nacinane i nawiercane. Klucze nacinane są najpopularniejszym rodzajem kluczy i mają charakterystyczne ząbki na dolnej krawędzi klucza. Klucze nawiercane mają gładkie brzegi i trójwymiarowe nawiercenia.
Klucze elektroniczne to często klucze samochodowe, których naprawą zajmują się także ślusarze. Są to prace realizowane zazwyczaj na maszynach komputerowych. Profesjonaliści są w stanie dorobić klucze na podstawie zamka lub innego klucza. Przyszłościowe samochody korzystają z kart samochodowych, w których zepsuciu i uszkodzeniu ulegają gumowe i metalowe elementy. W trakcie zepsucia albo zużycia elementów klucza ulega on naprawie. Każda firma ślusarska zajmuje się raczej dorabianiem albo naprawianiem kart jednej marki auta. Przykładowo naprawa kart Renault czy Audi.
Ślusarze mogą pełnić też proste usługi zegarmistrzowskie. Wliczone jest w to naprawa zegarków czy wymiana baterii w zegarkach. Trzeba do tego również wymiana pasków czy bransolet zegarków. W trakcie zamiany baterii specjalista musi przeprowadzić diagnozę i oględziny sprzętu. Niezbędne jest sprawdzenie układu elektronicznego. Po tym następuje wymiana zepsutej baterii albo akumulatora. Czasami występuje wymiana wszystkich uszczelek, które mogły ulec uszkodzeniu. Po wykonanych czynności zegarmistrz robi test szczelności w specjalnej ciśnieniowej komorze. Niezbędna jest ostateczna kontrola jakości i ustawienia zegarka według wymagań klienta.

Polecamy: dorabianie kluczy siedlce.