Budownictwo i architektura

Dobór ogrzewania

Instalacja grzewcza jest jedną z najważniejszych instalacji w każdym domu. W sezonie zimowym bez ogrzewania zwyczajnie nie dałoby się żyć. Przeznaczenie dobrego ogrzewania jest niezmiernie ważne dla uzyskania odpowiedniego efektu w postaci komfortu termicznego.

Armatura grzejnikowa oraz kocioł muszą być dobrane do specyfiki budynku. Najważniejsza jest moc kotła oraz moc grzejników, a ta będzie wynikała z ich wielkości. Im większe jest pomieszczenie, tym większy grzejnik będzie w nim potrzeby. Moc pieca dobiera się w zależności od wielkości domu. Przyjmuje się zasadę, że 1 kW mocy jest potrzebny do ogrzania 10 metrów kwadratowych powierzchni, zatem dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych powinien być ogrzewany piecem o mocy 10 kW, niemniej jednak można także przyjąć wartość nieco większą i dla pewności zastosować piec o mocy 12 kW. Obecnie poszukuje się głównie takich rodzajów ogrzewania, które pozwalają maksymalnie ograniczyć problematykę palenia w piecu, oraz zmniejszyć koszt opału. Popularny jest między innymi buderus kocioł gazowy. Ogrzewanie gazowe jest w zasadzie bezobsługowe. Sami nie musimy w żadnym zakresie dokładać paliwa do pieca. Kotłownia jest czysta, ponadto mała, gdyż nie ma w niej standardowego kotła, który pyli i kopci. Spalanie gazu odbywa się bez żadnych uciążliwości, a osiągnięcie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach jest bardzo proste. Takie kotły są w tej chwili niezmiernie popularne i należy przyznać, że bardzo dobrze się sprawdzają zarówno w nowym budownictwie, jak i w starszych budynkach. Wiele ludzi w tym momencie zmienia instalację na gazową, bo jest ona przede wszystkim znacznie wygodniejsza. Nie trzeba składować opału i nie należy go dokładać do kotła. Gaz zatankowany do butli na zewnątrz budynku wystarcza na sporo miesięcy. Zwykle powinno się zatankować butlę raz na rok, a nierzadko jeszcze rzadziej, zatem w zasadzie obsługa to żadna. Gaz jest tankowany przez dostawcę i na prawdę bardzo często nie musi on wręcz wjeżdżać na podwórko. Buderus kocioł gazowy kontroluje się wyśmienicie i jego eksploatacja jest bardzo prosta.

Zobacz więcej: sklep.da-group.pl/kotly-gazowe/7030-gazowy-kociol-kondensacyjny-jednofunkcyjny-ze-sterownikiem-buderus-logamax-plus-gb122i-15kw.html